Fakültemizde 11 Temmuz 2019 tarihinde Saat 10.00'da Seminer Salonunda Personelimize ve Öğrencilerimize yönelik 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni düzenlendi.

Törene Dekanımız, Bölüm Başkanlarımız, Akademik ve İdari Personelimizle birlikte yaz döneminde eğitim gören öğrencilerimiz katıldı. 

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunuşuyla başlayan tören Fakültemiz Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Nesrin İÇLİ’ nin konuşmasıyla devam etmiştir. Fakültemiz Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Nesrin İÇLİ’ nin konuşma metni;

Sayın Dekanım, fakültemizin değerli öğretim elemanları ve çalışanları, sevgili öğrenciler;

Hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendi. FETÖ terör örgütünün bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyetini sömürgeci Batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlıyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamını, Meclisini, İstihbarat teşkilatını, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerini, Başbakanlık makamını teslim almayı amaçlayan ve bunun için devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldık.

FETÖ’nün hain darbe teşebbüsü sadece devlete değil, bizim irademize de yapılmıştı. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdi. Demokrasimize, devlet kurumlarımıza, devlet büyüklerimize, bayrağımıza, ezanımıza, hak ve özgürlüklerimize karşı yürütülen bu alçak girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini, hem de demokrasisini korumayı bir görev bildi. Canı pahasına darbecilerin silahlarına engel olarak devletini, iradesini ve demokrasisini kurtardı.

Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her seferinde vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in önderliğindeki bağımsızlık mücadelesinin özgürlük savaşımızın son adımı olduğunu düşünmüştük. Ancak yaklaşık 100 yıl sonra barış içinde, huzurla yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir anda FETÖ’nün hain saldırısına maruz kaldık. Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i bağrından çıkaran bu aziz vatan; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Özgür Mustafa Karasakal’ı, Abdullah Tayyip Olçok’u da bağrından çıkarmıştır. Milletimiz, 15 Temmuz’da da bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da verdiği cevabın aynısıyla cevap vermiştir.

Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, devletiyle milletiyle artık, 15 Temmuz öncesinden çok daha fazla güçlüdür.

15 Temmuz gecesinde bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır sorularının yanıtlarını aziz şehitlerimiz, gazilerimiz bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve minnetle gazilerimize teşekkür ediyoruz.

Sözlerimi Kastamonu şehrimizin yetiştirdiği ünlü şair ve edebiyatçı Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu vatan kimin” şiiri ile tamamlamak istiyorum.

 

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır.

Bir tarih boyunca onun uğrunda,

Kendini tarihe verenlerindir.

Tutuşup kül olan ocaklarından,

Şahlanıp köpüren ırmaklarından,

Hudutlarda gazâ bayraklarından.

Alnına ışıklar vuranlarındır.

Ardına bakmadan yollara düşen

Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,

Huduttan hududa yol bulup koşan

Cepheden cepheyi soranlarındır…

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine,

Bir gül bahçesine girercesine,

Şu kara toprağa girenlerindir.

Tarihin dilinden düşmez bu destan

Nehirler gazidir, dağlar kahraman

Her taşı bir yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.

Gökyay’ım ne desem ziyade değil,

Bu sevgi bir kuru ifade değil.

Sencileyin hasmı rüyada değil,

 

Program Ebelik Bölümü Öğr. Gör. Şerife KIBRIS’ ın konuşmasıyla devam etmiştir. Ebelik Bölümü Öğr. Gör. Şerife KIBRIS’ ın konuşma metni;

Sayın Dekanım, Fakültemizin değerli öğretim elemanları ve çalışanları, sevgili öğrenciler,

Ülkemizin geleceğini yok etmeye yönelik hain darbe girişimine sahne olan o karanlık gecenin üzerinden tam üç yıl geçti.

Milletin huzuruna, ülkemizin bütünlüğüne, devletin varlığına kasteden 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıl dönümündeyiz.

Yarım asra yakın bir sürede; milletimizin dinî hissiyatını istismar ederek emperyalizmin hizmetinde faaliyet gösterenler; iradelerini, vicdanlarını karanlık mahfillere kiralayarak istismar ettikleri bu milletin geleceğine kastetmeye kalkıştılar.

FETÖ, tüm devlet geleneklerini çiğneyerek, gizli ajanlarıyla devletin yönetimini ele geçirmeye çalışmıştır. Önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, ardından da kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde kümelenmiş üniformalı teröristleriyle ülkemizin geleceğine kastetme girişiminde bulunmuştur.

O gün milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımayan Türk milleti devletinin yanında yer alarak tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir mücadele örneği göstererek demokrasisine, istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.

Milletimiz, ülkemizin bekası için fedakârca bir direniş göstererek terör örgütünün hain planına engel olmuştur. Milletimiz, 15 Temmuz gecesi sokaklarda tıpkı Çanakkale Savaşında, İstiklal Harbinde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini darbecilere çiğnetmemiştir, millet olmanın bir gereği olarak devletine karşı yapılacak her türlü saldırıya karşı birlikte hareket etme iradesini sağlam bir şekilde ortaya koymuştur. Genciyle, yaşlısıyla bütün bir millet; emrinde olan askeriyle, polisiyle beraber bu hain saldırıya karşı şanlı bir direniş göstermiştir.

Ülkemiz böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmadan, hedeflerinden uzaklaşmadan, İrtifa kaybetmeden, kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olduğu tüm dünyaya göstermiştir.

 15 Temmuz, demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşların, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin, Milli İradenin ve demokrasinin zaferidir. 15 Temmuz 2016 tarihinde cereyan eden hain darbe girişimi, kahraman milletimizin cesareti, onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 'ın liderliği sayesinde bertaraf edilmiştir.

15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlar. Ancak, milletimiz, darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğratmışlardır.

Ülkemizin şanlı tarihine kara bir leke olarak geçen bu kalkışmayı unutmamak ve unutturmamak,  asli bir görevdir. İşte bu minvalde, vatanımıza sahip çıkan demokrasi sevdalısı yüce milletimize bir kez daha teşekkür ediyor; şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

Vatan bizim millet bizimdir.

Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Konuşmanın ardından program günün anlam ve önemini belirten video gösterimiyle devam etti. 

15 TEMMUZ DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

1. Video izlemek için tıklayınız.

2. Video izlemek için tıklayınız.

3. Video izlemek için tıklayınız.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından anma töreni programı sona erdi.