Üniversitemizin Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 2017-2018 mezuniyet merasimi, 13 Mayıs Pazar günü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal’ın, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin’in, akademisyenlerimizin, mezunlarımızın ailelerinin ve mezunlarımızın katılımıyla Bilgehan Bilgili Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmasında başta şehit ve gazilerimizin anneleri olmak üzere tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın anneler gününü kutluyorum. "Cenneti ayaklarının altında gören" bir medeniyetin fertleri olarak annelerimize layık oldukları sevgi ve saygıyı göstermek en temel görevlerimizden biridir.  Fakültemizin temel amacı milli ve manevi değerlere bağlı bireyler yetiştirmektir. İlk, orta, lise ve üniversite olmak üzere 16 yıllık eğitim süresince ülkemizin imkânlarını kullanarak eğitim gördük. Ülkemize olan borcumuzu bu vatana en iyi şekilde hizmet ederek ödemek zorundayız. Değerli aileler; bizlere emanet ettiğiniz kıymetli evlatlarınızı elimizden geldiğince iyi, ahlaklı, mesleğinde yetkin birer birey olarak yetiştirmeye çalıştık. Sizlerden aldıkları güç ile azim ve kararlılıkla çalışıp bu meşakkatli yolun sonuna gelmiş bulunmaktalar.  Herkesin huzurunda tüm mezunlarımız adına hepinize ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum.  Sevgili mezunlarımız, size bu günlere gelene kadar her türlü fedakarlığı yapan ailenizin kıymetini bilin. Unutmayın ki en büyük destekçiniz anne ve babanızdır. Mesleki anlamda donanımlı olan kişiler iş hayatlarında istedikleri yerlere gelecektir.  Hiçbir zaman bildiklerinizle yetinmeyin. Her zaman mesleğinizle ilgili gelişmeleri takip edin. Sağlık, paranın satın alamayacağı bir olgudur. Sağlıkçı olmak vicdanla ve kalple yapılacak bir iştir. Sizler sağlık hizmetlerinde görev alıp sağlığın devamlılığı için çalışacaksınız. Mesleğinizi lütfen en iyi şekilde yapmaya gayret edin. Eğer işinizi çok iyi yaparsanız göreceksiniz, siz de mutlu olacaksınız, çevreniz de mutlu olacaktır. Her zaman adaletli olun. Mesleki hayatınız boyunca insana saygı, sevgi ve hizmeti ilke edinen mesleki faaliyetlerinizde başarılar dilerim. Yolunuz açık, bahtınız güzel olsun.” dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal’ın konuşmasının ardında Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Şahin konuşmasında “Sevgili gençler; bugünlere gelmenize katkı sağlayanlara, ailelerinize, eğitim veren öğretim elemanlarına ve kurumlarına, milletimize, devletimize, hatta insan olarak önce kendinize ve tüm insanlığa borçlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmayınız. Bunu ödemek üzere mesleğinizi en iyi şekilde uygulayacağınıza inancım tamdır. Tarih boyunca ve sözüm ona medeniyet yeryüzünde geliştikçe bile, günümüzde, dünyamızın nimetlerini hoyratça kullanıp, aşırı semiren ve bundan edindikleri hastalıklarla uğraşan ama baş edemeyen insanlar ve diğer tarafta açlıktan ölenler ve öldürülenlerin var olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Kendinizle barışık, uzak yakın disiplinlerden birlikte çalışacaklarınızla barışık olarak, bugüne kadar edindiğiniz bilgilere, belki daha önemli ve daha çok olacak hayat boyu öğreneceklerinizi de katarak, bilimsel veriler doğrultusunda, hasta ve sağlıklı bireylerin dengeli beslenmesine azami katkı sağlamalısınız.” diyerek genç diyetisyenlere meslek hayatlarında ilerlemeleri gereken yolu göstermiştir.

Konuşmaların ardından mezunlarımıza diplomalarının takdiminin ve mezunların mezuniyet andını okumalarının ardından mezuniyet merasimi keplerin havaya atılmasıyla sona ermiştir.